Makam Şoförleri ve Görevleri

Türkiye de işsizliğin oldukça arttığı şu günler de birçok yeni meslek kolu da üremiş durumdadır. Makam şoförü mesleği bir iş kolu olarak hem kolay hem de iş imkanı geniş alandır. Gençlere istihdam her yerden sağlandığı gibi buradan da sağlanır. Bu nedenle çocuklarını üniversiteye yollayan aileler doğru seçim yapmalıdırlar. Ama eğer çocuk üniversite okumayacaksa bunun içinde birçok alternatif bulunmaktadır. Kişiye veya ailelere düşen şey iyi bir araştırma yapmaktır. İyice araştırıldıktan sonra doğru bir seçim yapılacaktır. Şimdiler de popülerleşmeye başlayan makam şoförlüğü de oldukça kaliteli bir iş koludur.

Her mesleğin olduğu gibi makam şoförü de belirli görev ve sorumlukları vardır. İlk olarak arabalarının her türlü bakımıyla ilgilenmelidirler. Araçla ilgilenmekten kasıt ise temiz tutmak ve zamanında kontrollerini yapmak zorunluluğudur. İşverenlerinin ulaşım rahatlığını sağlamaları da gerekmektedir. Ayrıca aracın her türlü evraklarını araçta bulundurmaları gerekmektedir. Ulaştıracakları kişileri olması gereken saatte karşılamaları ve gidilmesi gereken yere zamanında götürmeleri gereklidir. Yön bilgilerinin çok iyi olması gerekir. Arabanın kapısını açma kapama işlemlerini yaptıkları gibi varsa malzemelerin arabaya yerleştirilmelidirler. Trafik kurallarına dikkat etmelidirler ve hız sınırlarını da aşmamalıdırlar. Genel olarak görev kapsamları bu şekildedir. Ama çalışıla kuruma göre işler daha da arttırılabilir.

Makam şoförü için kişisel özellikler de oldukça önelidir. Kişinin diksiyonu çok iyi olduğu gibi dış görüntüsünün bakımlı ve temiz olması da gerekmektedir. Ayrıca kişi oldukça kibar olmalıdır. Varsa üniformasını giymelidir. Bu meslek için ilk aranan şart erkek şoför tercihidir. Yaş aralığının da 25-45 arası olması gereklidir. Bazı kurumlar deneyim arasa da çok şart değildir. Bazı yerler için kişinin okuma yazma bilen çalışanı tercih etse de bazı kurumlar lise veya üniversite mezunu çalışan isteyebiliyor. Bazen de İngilizce bilme durumu tercih edilebiliyor. Fakat kurumlara göre aranan özellikler değişebilir.

Devlet yetkilileri başta olmak üzere şirketlerde çalışan üst düzey yöneticiler gibi tüzel kişiliklerin yanı sıra belediye, kaymakam ve valilik gibi kuruluşlar da özellikle makam şoförü ihtiyacı duymaktadır.