Makam Şoförü Hangi Eğitimleri Alır?

Şoförlük eğitimi belirli kuralların ve pratik çalışmaların etrafında şekillendiği için kısa sürede veya bireyin yetenekleriyle eşdeğer zaman zarfında sağlanabilir; fakat makam şoförü olmak isteyen kişinin çok daha geniş özelliklere vakıf olması, bu özellikleri sergileyebilme adına kendisini yetiştirmesi gerekir.

Makam şoförlüğü yapacak kişinin her şeyden önce ileride faaliyete dökeceği işin sıradan şoförlükten farklı olduğunu bilmesi, bu bilince göre hareket etmesi; işini başarıyla gerçekleştirmesi adına büyük önem taşır. Makama şoförlük yapan birey, A noktasından B noktasına ulaşmanın ötesinde; makam sahibini korumak ve kollamak şeklinde görevler üstlenir ya da bunlara benzer faaliyetler yönetir.

Şoför Seçimi

İyi bir makam şoförü, danışman firmalar ile iletişime geçilerek seçilebilir ya da makam şoförlüğü yapmak isteyen kişinin yine aynı firmalara başvuruda bulunması gerekir; fakat bunun öncesinde kısmi eğitimlerin alınarak kişinin iyi bir makam şoförü olacağının garantisini vermesi ve şu eğitim kurslarına katılması lazım gelir.

  • Kişisel temizlik eğitimi
  • Araç iç ve dış temizlik kursu
  • Ani fren yapma, yakın takip, araç atlatma eğitimleri
  • Kaldırımdan yolcu alma, kaldırıma yolcu bırakma eğitimi
  • Diksiyon, görgü kuralları eğitimi
  • İleri sürüş teknik eğitimi

İdeal kabul edilecek makam şoförü¸ belirtilen eğitimlerden çok daha fazlasını alarak işini tam hakkıyla yapacağının garantisini verebilir fakat bu durumu nihayete tamamlamak adına belirli sınavlara girer ve bu sınavlar hem pratik hem teorik bilgiyi aynı anda test edip olası tüm artı, eksi tarafları bulmaya çalışır.

Makam şoförlüğü yapacak adayı seçmek, kendisiyle işini en iyi yapacak şartlarda buluşabilmek için aracı bir kurumla irtibata geçerek hareket etmekten daha akıllıca bir şey olamaz; şayet çevrenizde makam şoförlüğü yapacak birisi yok ise gerekli ehliyete sahip bireylerin bağlı olduğu aracı kurumlarla görüşebilirsiniz. Daha önce bahsi geçen kurslar, eğitimler ve benzeri faaliyet alanları; danışman firmalarca sorgulandığı için emrinize sunulacak şoförde herhangi bir eksikliğe rastlamazsınız. Makam şoförlüğü yapmak isteyen kişinin, bu hususta eğitim veren kurumlarla görüşmesi; kurumlardan gerekli eğitimleri alarak sertifika sahibi olması, yapacağı işte kazanacağı aşamayı şekillendirir.