Makam Şoförü Mesleğinin Önemi

Makam şoförü önemi her geçen gün artan meslekler arasında bulunuyor. Makam sahibi birçok kişinin en yakınında şoförleri durmaktadır. Bu nedenle meslekte işsiz kalmamak ve diğer adayların önüne geçebilmek için iyi bir eğitim almak gerekiyor. Makam şoförü patronunun her adımını önceden hissedebilecek kadar ilgili olmalıdır.

Makam şoförü birçok göreve sahiptir. Transfer edilecek kişi veya kişileri karşılamak, aracın kapısını açmak, iniş çıkışlara yardım etmek, aracın kontrollerini yapmak, bagajları almak, gidilecek yolu öğrenmek, park yerinde beklemek, hız sınırına ve trafik kurallarına uymak, aracın temizliği ile ilgilenmek gibi birçok göreve sahiptir. Şoförler işletmelerin prensiplerine uymak zorundadır. İş güvenliği, işçi güvenliği gibi düzenlemelere bağlı olarak görevlerini yerine getirmesi gerekiyor. Ayrıca makam şoförleri genellikle erkek adaylar arasından tercih ediliyor. Genellikle en az lise mezunu, 30 ile 40 yaş arası ve dış görünümüne özen gösteren adaylar kabul ediliyor. En az 3 yıl deneyimli olan adaylar ise oldukça ilgi görüyor. Bunların dışında orta düzeyde İngilizce bilgisi, sigara kullanmama, şehir dışı yolculuk engeli olmaması, diksiyonu düzgün, esnek çalışma saatlerine uyumlu, dinamik, titiz, güvenilir, dış görünümüne özen gösteren adaylar öne çıkmaktadır. İş esnasında ve başvuru sırasında giyiminizin özenli olması sizi bu konuda belirli bir seviyeye getirecektir. Birçok patron iyi anlaşabileceği biriyle çalışmak ister. Bu nedenle iletişiminiz oldukça önemli olacaktır. Makam şoförlerinin selamlaşmasından uğurlamaya kadar her dakika oldukça dikkatli davranması gerekir. Şoför akademisinden yardım alarak tüm eğitimleri alabilir ve mükemmel bir işi kapabilirsiniz.

Bu özelliklere uygun birçok makam şoförü adayı vardır. Ancak en kaliteli yerden eğitimler alınarak iş başvurusunda dikkat çekip öne çıkabilmek mümkündür. Makam şoförleri iş hayatında iyi bir yeri olan kişilerin yanında çalıştıkları için maaşları da ona göre şekillenmektedir. Aylık 5000 TL maaş alan makam şoförleri bulunmaktadır. Bu nedenle hafife alınacak bir meslek olmayıp gün geçtikçe ilgi gören ve değeri artan meslekler arasında yerini korumaktadır. Her meslek gibi bu konuda da kendinizi oldukça geliştirdiğinizde yolunuz açık olacaktır.