Makam Şoförü Olmaya Ne Kadar Uygunsunuz?

Her işin bir zorluğu vardır. Lakin şoförlük en zor mesleklerden birisi sayılabilir. Her koşulda güvenilir şekilde araba kullanmak sanıldığı kadar kolay olmaz. Hele ki makam şoförü olmak gibi bir düşünceniz varsa bu işe tam olarak uygun olduğunuzdan emin olmadan bu iş için adım atmamanız önerilir. Özel ve önemli kişilerle, özel işler için çalışacağınız için yapacağınız iş normal bir şoför olmaktan çok daha ciddiyet gerektirmektedir. Bu işin içerisinde olmak için belli kişilik özelliklerine sahip olmakla birlikte bir de eğitim almanız gerekmektedir. Bu işe olan uygunluğunuzdan eğitime başlamadan emin olmanız size artı puan kazandıracaktır. Aksi takdirde boşuna zaman kaybetmiş olursunuz.

Bir makam şoförünün kişisel özelliklerinden önce duygusal yapısına dikkat etmesi gereklidir. İş hayatınız boyunca belki de hiç sevmeyeceğiniz kişilerle çalışmanız gerekebilir. Lakin bu işin özünde saygı bulunmaktadır. Bu yüzden bir makam şoförü belli duygularını bastırabilmeli ve saygılı şekilde işini yapabilmelidir. Duygularını yoğun şekilde yaşayanlar sinirlendiklerinde veya üzgün olduklarına karşılarındakine bu durumu yansıtabilirler. Bu işi yaparken duygularınızı dizginleyebilmeli ve iş yaşantınıza yansıtmamalısınız. Unutmayın ki trafikte her türlü insanla karşılaşabilir ve ani duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Ancak her halükarda bunu arabanızda yolculuk yapan kişiye belli etmemelisiniz. Sizin gerginliğiniz ve olumsuz enerjiniz bu kişilere geçmemelidir. İşe uygun olup olmadığını anlamanız için ilk buna dikkat etmelisiniz. Yani soğukkanlı olmak önemlidir.

Makam şoförü trafik konusunda yüksek bilgiye sahip olmalıdır. Yeni ehliyet almış birisi genellikle bu iş için uygun değildir. En az 5 yıldır araç kullanıyor olmak, kullandığı araçla ilgili her şeyi bilip her durumda müdahale edebilme yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Trafikte güvenli bir şekilde ulaşım sağlarken aynı zamanda acil durumlarda hız yapabilmelidir. Ancak bu durumlarda dahi güvenliği elden bırakmamalıdır. Bu konularda yeterli olduğunuzu ve bu mesleği yapabileceğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir makam şoförü eğitimi programına girmelisiniz. Bu programla bu alanda uzmanlaşıp ne şekilde giyineceğinizi, davranacağınızı ve daha birçok şeyi öğreneceksiniz. Sonrasında ise bir makam şoförü olarak mesleğinize başlayabilirsiniz.