Makam Şoförü

Yaşadığımız dönemde çalışma hayatında, işverenlerin birçok yardımcı elemanları bulunmaktadır. Bu yardımcı elemanlardan biri de şoförlük hizmetleri veren kişilerdir. Makam şoförü; çeşitli resmi kurumlarda, şirketlerde, otel ve havaalanı transferlerinde özel konukların veya varlıklı kişilerin şoförlük hizmetlerini yapan bu konuda eğitim almış tecrübeli kişilerdir. Son dönemlerde oldukça fazla tutulan mesleklerdendir. Özellikle büyükşehirlerde birçok kişi makam şoförü hizmeti almaktadır. Valiler, kaymakamlar, belediye başkanları vb. resmi kurumların yanında maddi durumu iyi olan şirket sahipleri, sanatçılar bu hizmetlerden yararlanmaktadır.

Makam şoförü birçok konuda eğitim almış ve kendi işiyle ilgili her şeye vakıf olmalı. Kullandığı aracı çok iyi tanımalı, aracın teknik donanımını bilmeli. Gerektiği an aracın tüm bakımını tek başına yapabilecek kadar bilgi sahibi olmalıdır. Bunun yanında işverenine ve araca binen misafirlerine karşı görgü kuralları çerçevesinde davranmalı. Bununla ilgili yetiştirme kurslarına katılmış ve işi profesyonel yapan biri olmalı.  Ayrıca resmi kurumda çalışıyorsa çalıştığı o resmi kurumu temsil ettiğini bilerek hareket etmeli.

Makam şoförü olabilmek için öncelikle lise veya yüksekokul mezunu olması gerekir. Türkiye Direksiyon Akademisi tarafından verilen Makam Şoförlüğü Eğitim Programı’nı bitirerek sertifika alması gerekir. Ayrıca protokol kurallarını bilmeli, beden dilini güzel kullanmalı. Aracını kullanacak kişiyi en güzel şekilde karşılamalı, araçta rahat etmesi için elinden geleni yapmalıdır. VİP misafirler için ayarlanan bir makam şoförü ise davranış ve rahat ettirme konusunda daha da hassas olmalı. Bununla birlikte yabancı misafirleri karşılamak için ayarlanan bir makam şoföründen yabancı dil bilmesi istenir. Bazı işverenler şoförlükle birlikte koruma hizmeti de isteyebilir.

Makam şoförü, öncelikle en önemli görevi olan şoförlük işini güvenli bir şekilde yapmalıdır. İleri sürüş tekniklerini iyi bilmelidir. Trafik kurallarına uymalı. Herhangi bir kaza anında ne yapması gerektiğini bilmeli ve soğukkanlı olmalı.

Makam şoförü olup aylık 5000 TL’ kadar maaş alanlar vardır. Bu sebeple makam şoförlüğü son günlerde en çok rağbet gören işlerdendir. Tabii bu konuda her ehliyeti olanın makam şoförü olamayacağı da kesindir. Yukarıda saydığımız özelliklere sahipseniz iyi bir makam şoförü olabilirsiniz.