Makam Şoförünüz İçin Eğitim

Eskiden beri birçok büyüğünüz tarafından söylenilen sözlerden birisi de şudur: Ne iş yaptığın önemli değil, o işi ne kadar iyi yaptığın önemlidir. Bu sözden yola çıkarak şoförler için de kendilerini geliştirebilecekleri ve alanlarında en iyisi olmalarını sağlayacak şoför akademisi ortaya çıktı. Taksi ve otobüs şoförleri tarafından nadiren talep olsa da asıl talep makam şoförleri tarafından gelmektedir. Çünkü makam şoförü mesleğe seçilirken ince elenip sık dokunur. Oldukça önemli kişilere hizmet eden şoförler iş hayatının vazgeçilmez bir parçasıdırlar. Bu yüzden makam şoförlüğü için eğitim almak kaçınılmazdır. Şimdi makam şoförlüğü için verilen eğitimin içeriğine değineceğiz.

Makam şoförü ilk olarak işinin tam olarak ne olduğunu ve bunun özelliklerinin ne olduğunu öğrenmelidir. Bu eğitim için gelen birçok kişi bunun sadece şoförlük olduğunu ve eğitimin gereksiz olduğunu düşünür. Lakin makam şoförlüğü sadece şoförlükle sınırlı bir meslek dalı değildir. İş hayatının her anında bulunan kişilerin eğitim süreci içerisinde kazanması gereken birçok özellik vardır. Bunlardan ilki temizliktir. Ancak bu araç temizliğinden ibaret olacak kadar basit değildir. Kişisel temizlik de oldukça önemlidir. Vücut temizliği, el ve tırnak temizliği, ayrıca giydiğiniz üniformanın ya da kıyafetin temizliği çok önemlidir. Bunlar hem hizmet edeceğiniz kişilere iyi bir ilk izlenim kazandırır hem de iş esnasında temizliğinizle alakalı şeyler işitmemenizi sağlar.

Makam şoförlüğü mesleği insanlarla iç içe olacağınız ve sürekli iletişim halinde olacağınız bir meslektir. Bu yüzden eğitimin büyük bir parçası bu ilişkileri nasıl şekillendireceğiniz ve kuracağınızla ilgili olacaktır. Makam şoförü selamlaşmaktan tokalaşmaya, uğurlamadan arada geçecek sözlü ve sözsüz iletişime kadar her alanda eğitilir. Bunun dışında beklenmedik durumlarda nasıl bir yol izlemesi gerektiğiyle ilgili de bilgilendirilir. Arabaya binen kişinin davranışlarını hızlı algılayabilmeli ve gerektiğinde olabileceklere karşı müdahale edebilmelidir. Bu daha çok kişinin karakter özelliklerine bağlı olsa da işin bir parçası olduğu için eğitim sürecinde bu konuya da değinilecektir. Şoför akademisinde öğrendiklerinizi işiniz sırasında kullandığınız takdirde işinizin en iyisi olmayı başaracaksınızdır.