Profesyonel Makam Şoförü Eğitimi

Özellikle büyük kentlerde makam şoförü sayısı giderek artıyor. Valilik, kaymakamlık gibi resmi kurumların yanı sıra şirketler ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren çeşitli firmaların en çok aradığı sürücü profillerinden birini makam şoförü oluşturuyor. Çünkü bu şoförler, özel eğitim ve sınavlardan geçerek sürücülük hizmetini makam konseptinin gerektirdiği boyutta gerçekleştiren sürücülerdir. Bir makam şoförü, makam sayılan özel veya resmi bir kurumda Vip aracı gibi özel bir motorlu taşıtı kullanarak, o kurum veya kişi adına özel ulaşım hizmeti veren profesyonel bir sürücüdür.

Direksiyon, motor, trafik, ilk yardım bilgisi gibi normal bir sürücünün alması gereken tüm eğitimleri makam şoförü de alır. Fakat bunlar, bir makam şoförü olmak için yeterli değildir. Makam şoförü olmak isteyen kişinin, Türkiye Direksiyon Akademisi’nin Makam Şoförlüğü Eğitim Programı’nı mutlaka bitirmesi ve sertifika alması gerekir. Profesyonel bir makam şoförü için mutlak bir şart olan güvenli ve ileri sürüş teknikleri, bu programda verilen eğitimin bir parçasını oluşturur. Ayrıca bu programda, defansif sürüş ilkleri ve park etme teknikleriyle birlikte, makamın gerektirdiği konuşma ve hitabet tarzı, konuk karşılama ve kapı açma, yolcuyu araca bindirme ve indirme, kişisel temizlik kuralları, giyinme tarzı, beden dilini kullanma, imaj ve bunlar gibi çeşitli makamsal protokol ve davranış biçimleri öğretilmektedir. Çünkü makam şoförü,  profesyonel bir sürücü olduğu kadar, belli bir kurumu da temsil eden görevli kişidir. Bu programı bitiren sürücü, ancak sözlü ve yazılı sınavları başarıyla geçtikten sonra makam şoförü olabilmektedir.

Makam şoförü olacak kişiler için en az lise veya meslek yüksekokulu mezunu olma şartı aranmaktadır. Bazı firmalar, alacakları makam şoförü için İngilizce ve Fransızca gibi dillerde orta seviyede bir dilbilgisine sahip olma şartı arayabiliyor. Bugün bir makam şoförü için oldukça çeşitli iş olanakları mevcut. Havaalanı transfer hizmeti veren shuttle firmaları, yerli ve yabancı turistler için otel transfer hizmeti veren acenteler, limuzin firmaları, şirketler, iş adamları ve resmi kurumlar, bu şoförlerin iş bulabileceği yerlerin başında gelmekte.